Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Tiny Radio Player #02 – Instalacja komponentów

Tym razem zajmiemy się instalacją komponentów, które przydadzą się do budowy naszego radio playera.

Instalacja zewnętrznych komponentów to zazwyczaj prosta operacja polegająca na ściągnięciu odpowiedniej paczki, rozpakowaniu jej i umieszczeniu w katalogu:

  • Windows C:\lazarus\components\
  • Linux – /usr/share/lazarus/1.8.4/components/

Ścieżka może się różnić w zależności od wersji lub zmiany domyślnego miejsca instalacji.

Instalację komponentu rozpoczynamy od wybrania z głównego menu Package -> Open Package File (.lpk). Następnie otwieramy dany plik pakietu i w oknie, które się pokaże klikamy Use -> Install i potwierdzamy chęć instalacji. Po tej operacji Lazarus zostanie przebudowany a wybrany pakiet dołączony do zainstalowanych komponentów.

Przejdźmy teraz do instalacji potrzebnych nam komponentów.

Baza danych

Do obsługi bazy danych warto zainstalować kontrolki ZeosLib. Da nam to możliwość połączenia między innymi z MS SQL, Oracle, MySql, PostgreSQL czy SQLite.

Paczkę możemy pobrać ze strony https://sourceforge.net/projects/zeoslib, my jednak skorzystamy z komponentów, które umieściłem w repozytorium w katalogu cmp. Wyeliminujemy w ten sposób problem z różnymi wersjami.

Rozpakowujemy plik zeosdbo-7.2.4-stable.7z do katalogu z komponentami np. C:\lazarus\components\zeosdbo-7.2.4-stable. Następnie w Lazarusie z poziomu głównego menu klikamy Package -> Open Package File (.lpk) i wybieramy C:\lazarus\components\zeosdbo-7.2.4-stable\packages\lazarus\zcomponent.lpk. Po kliknięciu [Open] pojawi się okno instalacji, w którym klikamy Use -> Install

Install Package

Po kliknięciu Install zostaniemy dodatkowo poinformowani o instalacji wymaganych pakietów. Klikamy [OK]. Następnie zostaniemy zapytani, czy chcemy przebudować Lazarusa. Klikamy oczywiście [Yes] i czekamy na zakończenie procesu kompilacji i ponowne uruchomienie Lazarusa.

Jeżeli cały proces przebiegł poprawnie to powinniśmy zobaczyć nowe komponenty w zakładce Zeos Access

Zeos Access Component

 

Kontrolki wizualne

Nasza aplikacja powinna być przede wszystkim funkcjonalna ale równocześnie może dobrze się prezentować. Aby ułatwić sobie pracę zainstalujemy dwa pakiety: BGRABitmap i BGRAControls. Pierwszy z nich służy do tworzenia i modyfikacji obrazów z przezroczystością. Drugi to zbiór kontrolek graficznych, który użyjemy do stworzenia naszego GUI.

BGRABitmap

Paczkę pobieramy z link lub z katalogu cmp. Plik bgrabitmap-10.6.2.7z kopiujemy do katalogu z komponentami, rozpakowujemy go i przechodzimy do instalacji. Z menu głównego w Lazarusie wybieramy Package -> Open Package File (.lpk) i wybieramy C:\lazarus\components\bgrabitmap-10.6.2\bgrabitmap\bgrabitmappack.lpk lub odpowiednik w systemie Linux. BGRABitmap nie posiada kontrolek wizualnych więc wystarczy, że klikniemy [Compile]

Compile BGRABitmap

BGRAControls

Paczkę pobieramy z link lub z katalogu cmp. Plik bgracontrols-6.5.7z kopiujemy do katalogu z komponentami, rozpakowujemy go i przechodzimy do instalacji. Z menu głównego w Lazarusie wybieramy Package -> Open Package File (.lpk) i wybieramy C:\lazarus\components\bgracontrols-6.5\bgracontrols.lpk lub odpowiednik w systemie Linux. W kolejnym oknie klikamy Use -> Install, jeżeli pojawi się informacja o instalacji pakietu BGRABitmap klikamy [OK]. W kolejnym oknie zostaniemy dodatkowo zapytani, czy przebudować Lazarusa, klikamy [Yes].

Jeżeli proces przebiegł poprawnie powinniśmy zobaczyć nowe komponenty w zakładce BGRA Controls

BGRAControls Component

 

Lista Stacji Radiowych

Do wyświetlania listy stacji radiowych użyjemy VirtualTreeView. Jego główną zaletą jest przede wszystkim szybkość. Wczytanie miliona nodów zajmuje mniej więcej 700 milisekund. VirtualTreeView korzysta z pakietu LCL Extensions więc instalację zaczynamy od niego.

LCL Extensions

Paczkę pobieramy z link lub z katalogu cmp. Plik lclextensions-0.6.1.7z kopiujemy do katalogu z komponentami, rozpakowujemy go i przechodzimy do instalacji. Z menu głównego w Lazarusie wybieramy Package -> Open Package File (.lpk) i wybieramy C:\lazarus\components\lclextensions-0.6.1\lclextensions_package.lpk lub odpowiednik w systemie Linux. W kolejnym oknie klikamy [Compile].

VirtualTreeView

Paczkę pobieramy z link lub z katalogu cmp. Plik virtualtreeview-5.5.3-R1.7z kopiujemy do katalogu z komponentami, rozpakowujemy go i przechodzimy do instalacji wybierając plik C:\lazarus\components\virtualtreeview-5.5.3-R1\virtualtreeview_package.lpk lub odpowiednik w systemie Linux. W kolejnym oknie klikamy Use -> Install. Zostaniemy dodatkowo poinformowani o instalacji pakietu LCL Extensions. Po przekompilowaniu Lazarusa naszym oczom ukażą się nowe komponenty w zakładce Virtual Controls.

VirtualTreeView Component

Na dzisiaj to już wszystko. W kolejnym odcinku zajmiemy się biblioteką bass i może w końcu napiszemy kilka linijek kodu 🙂